Türk Milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin bütün imkânsızlıklara rağmen bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna verdiği milli mücadelenin destanı ve tarihe yazılmış eşsiz bir kahramanlık örneğidir. 
 
Vatan topraklarımızı ve bağımsızlığımızı korumak uğruna başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları tarafından verilen bu şanlı mücadeleyi hiçbir zaman unutmamalıyız. Her anında, her satırında insanlık onurunun yer aldığı bu destan, tarihimizin en hüzünlü ve aynı zamanda da en onurlu zaferidir. Bu zafer, milletimizin bağımsızlığa olan inancını arttırarak, savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.
 
Vatanı için gövdesini siper etmekten asla çekinmeyen Aziz Şehitlerimiz sayesinde bizler, bir asırdır bu topraklar üzerinde huzur ve güven içerisinde yaşamaktayız. Bu sebepledir ki tarihte eşine az rastlanır  bir kahramanlıkla canlarını feda eden "Çanakkale Şehitlerimiz" asla unutulmayacaktır.
 
“Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümünü kutluyor, vatan topraklarını canları pahasına savunarak bu büyük zaferi milletimize armağan eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”
 
Mehmet YAPICI
Fatsa Kaymakamı